fbpx
Zamknij

Zmywarka to bez wątpienia wspaniałe urządzenie. Nawet jeśli nie wszystko może w niej zostać umyte (o czym pisaliśmy tutaj), to ciągle doceni ją każdy domownik. Mogłoby się nam wydawać, że skoro myje, to sama też jest samoczyszcząca, niemal – samowystarczalna. Z przykrością jednak musimy poinformować, że tak nie jest. Zmywarka wymaga kilku zabiegów i środków pielęgnacyjnych, dzięki którym służy sprawnie o wiele dłużej. 

 

Po pierwsze, nabłyszczasz.

To taki fajny środek, dzięki któremu naczynia lśnią nieco bardziej. Sprawia też, że szybciej wysychają, więc i zacieków jest mniej. Gdzie wlewamy nabłyszczacz? W większości zmywarek pojemnik na nabłyszczacz znajduje się na drzwiach zmywarki. Otwieramy drzwi, aż będą poziomo, i otwieramy/odkręcamy pojemnik. Tutaj należy ostrożnie wlewać płyn, aby nie rozlać zbytnio jego zawartości (można posłużyć się jakimś domowym lejkiem lub nawet tym samym, który pomaga nam dozować sól). Czasami również na tym pojemniku możemy ustawić, jak twardą mamy wodę, aby urządzenie automatycznie mogło pobierać odpowiednią ilość detergentu – im twardsza woda, tym więcej nabłyszczacza potrzeba w cyklu mycia. Nalewamy, zamykamy i gotowe.   

Zwykle pojemnik na detergent i nabłyszczacz umieszczone są obok siebie. Pamiętajcie, że bez względu na to, czy używacie kostki, czy może nieco bardziej ekologicznego proszku do zmywarki, zawsze wkładamy je do tego pojemnika. Zmywarka, dzięki swoim ustawieniom systemowym, sama wie, kiedy pojemnik ma się otworzyć i uwolnić detergent. Zostawienie pojemnika otwartego lub pozostawienie kostki/proszku na dnie zmywarki sprawi, że zostaną one użyte do mycia wstępnego, a mycie zasadnicze będzie wykonane przy użyciu tylko czystej wody.   

Pojemniki na nabłyszczacz i detergent do mycia zobaczycie na zobaczycie na zdjęciu powyżej. 

 

Po drugie, sól do zmywarki.

Sól do zmywarki wsypujemy do pojemnika znajdującego się na dnie urządzenia (zdjęcie obok). Wyjmujemy dolny kosz i odkręcamy znajdujące się nieopodal dolnego śmigła pokrętło, które odkryje przed nami zapełniony wodą zbiornik. Większość producentów dołącza do zmywarki specjalny, bardzo szeroki lejek, który pomoże w łatwym dozowaniu. Wystarczy nałożyć go na otwór i wsypać sól. Może nam się wydawać, że zbiornik napełnia się bardzo szybko, ale wystarczy delikatnie poruszać lejkiem, aby sól nieco się przemieściła i zrobiła miejsce dla jeszcze kilku ziarenek. Im więcej soli wypełni pojemnik, tym rzadziej będziemy sól dosypywać. Gotowe. Jeszcze tylko zakręcić szczelnie pojemnik i mamy uzupełnianie z głowy na kilka tygodni (w zależności od tego, jak twardą mamy wodę).  

Po trzecie, filtr.

Czasami przywiązujemy zbyt mało uwagi do jego obecności, a jest on w zmywarce bardzo ważny. Brudny i nieczyszczony filtr będzie jednym z powodów, dla którego wyjęte po myciu naczynia najchętniej włożylibyśmy tam ponownie, na kolejny cykl. Filtr znajduje się również w dnie zmywarki, tuż obok pojemnika na sól. Po wyjęciu dolnego kosza zauważymy filtr pod dolnym śmigłem. Zwykle wystarczy go wykręcić zgodnie z ruchem wskazówek zegara lub po prostu wyjąć. Cały filtr, który wyjmiemy, należy umyć pod ciepłą wodą z odrobiną płynu do naczyń. Na filtrze zbierają się resztki jedzenia, tłuszcz, czasami etykieta ze słoika, jeśli przez nieuwagę nie zdjęliśmy jej. Wyczyszczenie go raz na tydzień zapewni nam spokój i czyste, lśniące naczynia.   

Podobnie jak przy filtrze, ważne jest też sprawdzenie czystości śmigieł/ramion zmywarki. Czasami i na nich zbiera się brud, a może właśnie jakaś etykieta ze słoika przyklei się do nich. Zatkane dysze na pewno nie pomogą naszym naczyniom. Raz na jakiś czas warto kontrolnie rzucić na nie okiem.   

Raz na jakiś czas nie zapomnijmy o dokładnym umyciu zmywarki. Pod dolną uszczelką drzwi i uszczelkach bocznych często zbiera się brud, który nie jest wypłukiwany podczas mycia naczyń. Wystarczy raz na miesiąc lub dwa umyć gąbką te zakamarki, a potem uruchomić specjalny cykl myjący, jeśli Twoja zmywarka taki posiada, lub włączyć pustą zmywarkę z łopatką proszku do zmywarki BALJA (więcej o tym, jak myć zmywarkę pisaliśmy w tym artykule). W ten sposób zadbamy o czystość zmywarki, a czysta zmywarka, to czyste naczynia. 

Choć jesteśmy pewni, że o Wasze zmywarki troszczycie się doskonale, to mamy nadzieję, że nieco usystematyzowaliśmy wiedzę na temat samodzielnego “serwisowania” zmywarki. Powodzenia!

error: