fbpx
Zamknij

20 lipca 2020

Nowa? Nie! Wyczyszczona w… 3 sposoby na czystą pralkę i zmywarkę

Bez zbędnego przedłużania prezentujemy trzy proste sposoby na wyczyszczenie pralki i zmywarki. 

Proszek do zmywarki BALJA

Jako producent środków czystości często jesteśmy pytani, czy zdecydujemy się na stworzenie produktu do czyszczenia pralki i zmywarki. Odpowiadamy wtedy, że już taki produkt mamy! Nasz Proszek do zmywarki BALJA doskonale spełnia również funkcję czyszczącą. W przypadku pralki powinniśmy ręcznie umyć pojemnik na proszek. Często zbierają się tam resztki używanych detergentów: proszku i płynu do zmiękczania. Powinniśmy też wyczyścić gumę w bębnie, wyjąć z niej samotne skarpetki, zapomniane wsuwki do włosów i drobne, które wypadły z tylnej kieszeni. To samo robimy z filtrem odpływowym, który zwykle znajduje się na dole pralki, z przodu. Kiedy to już mamy za sobą pozostaje jedynie wsypać jedną miarkę proszku do zmywarki do pojemnika na detergent, a drugą bezpośrednio do bębna. Uruchamiamy pralkę z programem na 90°C i gotowe. Takie czyszczenie idealnie byłoby wykonać raz w miesiącu, ale jeśli będziemy o nim pamiętać chociaż raz na dwa miesiące, na pewno pomożemy naszej pralce działać dłużej i lepiej. Pamiętajcie, że równie ważne jak czyszczenie pralki, jest wyjmowanie prania zaraz po zakończeniu cyklu i pozostawianie otwartymi drzwi pralki, kiedy z niej nie korzystamy.

Ze zmywarką postępujemy podobnie – czyścimy filtr, który znajduje się w dnie zmywarki. Wystarczy kropla płynu do naczyń i delikatne umycie go w wodzie, potem filtr montujemy ponownie na swoim miejscu. Myjemy miejsca wokół uszczelek, bardzo często tam zbiera się brud i nie wypłucze go żaden cykl zmywania. Do pustej zmywarki wsypujemy jedną miarkę proszku na jej dno, drugą do pojemnika na detergent. Włączmy program z najwyższą temperaturą i czekamy, aż proszek wykona swoje zadanie. Wiele zmywarek posiada też specjalne programy samoczyszczące – warto z nich wtedy korzystać. W przypadku zmywarki czyszczenie raz na miesiąc to niemal konieczność. Dbamy w ten sposób nie tylko o jej elementy, które nie będą zapychać się resztkami jedzenia, ale też o to, żeby właśnie tych resztek ze zmywarki się pozbyć. 


Poniżej podajemy jedynie zastosowanie środka, jednak elementy pralki i zmywarki należy również oczyścić, tak jak wspomnieliśmy wyżej.


Ocet

Ocet jest niesamowicie wszechstronnym środkiem, a przy tym, w przeciwieństwie do większości środków czystości, da się go kupić w szklanej, a nie plastikowej butelce. Świetnie usuwa kamień z elementów urządzenia. 3/4 szklanki octu wlewamy do pojemnika na detergent i włączamy program 90°C. Oczywiście pralka musi być pusta. Minusem tego rozwiązania jest oczywiście niezbyt przyjemny zapach, który może utrzymywać się do kolejnego prania.

W przypadku zmywarki, aby wyczyścić ją octem, kubek nim napełniony stawiamy na dolnym koszu zmywarki. Gdybyśmy wlali go bezpośrednio na dno, zostałby usunięty razem z pierwszą wodą, która w zwykłym cyklu płucze naczynia z resztek jedzenia. Ustawiamy program z największą temperaturą lub program do samoczyszczenia.


Soda oczyszczona

Soda ma niesamowicie wiele zastosowań. Ma właściwości przeciwzapalne dla naszej skóry, a dla pralki i zmywarki przede wszystkim oczyszczające, odświeżające wnętrze i usuwające nieprzyjemny zapach.  Do czyszczenia należałoby użyć niecałej szklanki sody. W przypadku pralki wsypujemy ją do pojemnika na detergent. Do zmywarki wsypujemy łyżkę do pojemnika na detergent i kolejne dwie na dno zmywarki. Ustawiamy pranie z największą temperaturą mycia. Minusem jest całkiem spora ilość jaką trzeba użyć na jedno czyszczenie, ale soda jest na szczęście łatwo dostępna i tania.Nie da się ukryć, że nie wszystkie stosowane w zwykłych detergentach czyszczących chemikalia zostają wraz z wodą usunięte z elementów zmywarki i pralki. Osadzają się na ich wnętrzu, a potem trafiają na umyte naczynia czy wyprane ubrania. Do tego są kosztowne. Przykre jest również to, że w przypadku środków do zmywarki bardzo często mają one taki sam skład jak tabletka piorąca, jedynie w zmienionych proporcjach, a te czyszczące pralkę mają bardzo szkodliwy skład. Dlatego właśnie warto stosować  bardziej naturalne, ekologiczne sposoby, bezpieczne zarówno dla środowiska, jak i dla nas.

error: