fbpx
Zamknij

20 lipca 2020

Sól do zmywarki – po co i dlaczego warto ją stosować?

Sól do zmywarki

Sól do zmywarki.

Tutaj nie ma żadnej magii. Jest to po prostu chlorek sodu (NaCl) w postaci granul i czystości >98%.

A w ogóle po co ona tam jest? Już tłumaczymy. Zacznijmy od wody, jaka doprowadzana jest do naszych domów. W większości przypadków do naszego domu wodę dostarcza miejski system wodociągów lub czerpiemy ją z własnej studni. Niestety, w Polsce mamy średnio twardą wodę: Twardość wody w Polsce, inaczej niż na przykład w Austrii, gdzie wodę pozyskuje się z lodowców i jest ona bardzo miękka (Skąd mają wodę w Wiedniu?).

Po co o tym wspominamy? To właśnie minerały rozpuszczone w wodzie powodują pojawienie się na naczyniach białych zacieków. Zatem im woda twardsza, tym więcej zawartych w niej rozpuszczonych minerałów (głównie związków wapnia i magnezu) i tym więcej białych zacieków na naczyniach.

Nie znamy zwolenników zacieków na szklankach i sztućcach, dlatego, aby redukować pojawienie się ich na naczyniach, stosuje się w zmywarkach filtr wody, który usuwa z niej jony. Jak to z każdym filtrem – w miarę upływu czasu ten również się zapycha. Pojawia się pytanie, jak czyścić ten filtr? Nikt przecież nie chciałby rozkręcać zmywarki i czyścić filtrów wody. Przecież nie po to mamy zmywarkę, by dokładać sobie pracy. Rozwiązaniem było zastosowanie przez producentów zmywarek filtrów zawierających żywicę jonowymienną (Jonit). Filtruje ona wodę i redukuje ilość rozpuszczonych jonów, ale zarazem daje się regenerować, czyli czyścić. Czyszczenie zachodzi automatycznie podczas mycia naczyń (super!) i polega na przepłukiwaniu żywicy wodą z solą (solanką). Dlatego obecność soli w każdej zmywarce jest konieczna do jej prawidłowego funkcjonowania. Brak soli spowoduje, że w pewnym momencie filtr zostanie całkowicie zapchany i nie będzie możliwe jego oczyszczenie, a wtedy pozostaje tylko wymiana na nowy. Oczywiście nie stanie się to od razu, ponieważ zależy to od twardości wody w Waszym kranie.

Czy w ogóle jest sens przejmować się brakiem soli? Nie lepiej wymieniać filtr? Nowy filtr, jak dowiedzieliśmy się w serwisie, to koszt od 1/3 do 1/2 ceny nowej zmywarki. Czy to się opłaca? W Rzeszowie woda może nie jest tak cudowna jak ta z Lichenia, ale przy codziennym myciu naczyń w zmywarce kilogram soli wystarcza na 5-6 miesięcy pracy, w zaokrągleniu to 2,5 kg soli rocznie, co daje nam koszt maksymalnie 25 zł. Koszt nowej zmywarki to średnio 1500 zł, czyli cena nowego filtra to około 750 zł (załóżmy, że już z usługą serwisową) – łatwo policzyć, że za tę kwotę możemy kupić soli na ok. 30 lat. Z pewnością wcześniej skoroduje obudowa zmywarki, niż wydacie taką kwotę na sól do niej…

Czy mogę stosować zwykłą sól kuchenną zamiast specjalnej soli do zmywarki? Zdecydowanie nie! Sól kuchenna, kamienna, morska czy himalajska zawiera w sobie dodatkowe minerały, właśnie te, z których chcemy nasz filtr wypłukać solanką – mogą one jedynie uszkodzić nasz filtr. Sól warzona wydaje się czystsza, jednak zawiera ona dodatki, m.in. jodek potasu (lub jodan potasu) czy żelazocyjanek sodu (E535 – antyzbrylacz), które również mogą negatywnie wpływać na kondycję filtra.

Gdzie trzeba wsypywać sól – tam gdzie tabletkę/kapsułkę/proszek/żel? Sól wsypuje się do zbiornika na dnie zmywarki:

Rys.1. Na dnie każdej zmywarki znajdziecie taki korek – to tu,
po jego odkręceniu, wsypiecie sól.
Rys.2. Tak wygląda uzupełniony przez nas zbiornik z solą. Pamiętajcie, że korek powinien być zawsze  dobrze zakręcony.

Mój detergent ma już w sobie sól. Po co kupować następną? Jeżeli gdziekolwiek w detergencie znajdziecie sól czy sól epsom (siarczan magnezu) to oznacza, że ten kto przygotowywał taki detergent, nie ma pojęcia, co robi. Sól z komory mycia nie przedostaje się do filtra, by go oczyścić. Woda do zmywarki wprowadza i wyprowadzana jest według schematu: przyłącze wodne > filtr > komora mycia > ścieki, natomiast filtr płukany jest według schematu: przyłącze wody > zbiornik z solą > filtr > ścieki. W żadnym przypadku nie działa to w drugą stronę. Dodanie soli/soli epsom spowoduje jedynie pojawienie się jeszcze większej ilości zacieków na naczyniach.

Na jak długo wystarczy pełen zbiornik soli? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Zależy to od twardości wody wpływającej do zmywarki i częstości korzystania z niej.

Wiedzy na ten temat jest znacznie więcej i na pewno postaramy się nią z Wami dzielić. Jeżeli natomiast macie jakieś pytanie, to śmiało piszcie w komentarzach.

error: