fbpx
Zamknij

20 lipca 2020

“Wkładasz to do zmywarki?!” 8 rzeczy, których nie powinniśmy myć w zmywarce

Tylko czy na pewno wszystko może w zmywarce zostać umyte? Spójrzmy jeszcze raz na stos naczyń piętrzący się przed Tobą na blacie.

Patelnie żeliwne i z powłoką nieprzywierającą, które już wiele miesięcy służą Ci doskonale, wyjmiesz ze zmywarki z uszkodzoną powłoką, a patelnia żeliwna może też zacząć rdzewieć. O wiele lepiej dla nich, jeśli umyjesz je ręcznie.

Bez względu na to, jak doskonałe i ostre noże masz w kuchni, również nie powinnaś wkładać ich do zmywarki. Dużo szybciej stępią się i zniszczą niż myte ręcznie.

Plastikowe opakowania, w których przechowywałaś produkty w lodówce, również mogą nie nadawać się do mycia w zmywarce. O ile producent nie umieścił na opakowaniu specjalnego znaku, najlepiej umyć je ręcznie. Opakowania mogą się odkształcić pod wpływem gorącej wody albo/i zafarbować od resztek jedzenia – sosu pomidorowego, kurkumy czy papryki.

Taki znak na produkcie oznacza, że producent zezwala na mycie go w zmywarce.


Niestety, kryształowe kieliszki również nie nadają się do mycia w zmywarce. Wysoka temperatura oraz zasadowe składniki środków myjących sprawią, że powierzchnia szkła zostanie uszkodzona i zmatowieje. Wyobraź sobie minę teściowej, gdyby te cenne kryształy uległy zniszczeniu…

Srebrne sztućce, podobnie jak inne naczynia wykonane z czystych metali (np. aluminium, cyna, miedz i srebro właśnie) nie nadają się do mycia w zmywarce. Zasadowe składniki środka myjącego, który doskonale radzi sobie z tłuszczem, doskonale również zniszczą nasze piękne naczynia, powodując ich odbarwienie.

Łopatki, deski i inne przybory kuchenne z drewna. Wkładanie ich do zmywarki może spowodować, że odkształcą się, rozwarstwią lub połamią. W ten sposób nie tylko one ulegną uszkodzeniu, ale mogą też zaszkodzić zmywarce, kiedy drewniane odłamki utkną w filtrze.

Świetnie, jeśli słoiki po przetworach wykorzystujesz ponownie, pamiętaj tylko, że etykiety z nich należy przed zmywaniem zdjąć (pomoże “wykąpanie” słoika w wodzie z sodą oczyszczoną lub potraktowanie etykiety gąbką i olejem). Etykieta, która w zmywarce bardzo łatwo odklei się od słoika, może utkwić w filtrze i uszkodzić go.

Włożenie do zmywaki ręcznie malowanej porcelany czy szklanek pokrytych kolorową farbą to również zły pomysł, bo sprawi, że te cudowne malunki…znikną. Nawet jeśli nie od razu i nie po pierwszym myciu, w końcu nie będzie już czego podziwiać. Niestety, takie naczynia muszą zostać umyte ręcznie.

Chociaż bardzo byś chciała wrzucić cały ten stos do zmywarki, ma ona niestety swoje ograniczenia. Nie pomogą tutaj ekologiczne środki czystości, najlepszy proszek do zmywarki, czy najlepsza zmywarka dostępna na rynku.

Ale mamy też dobrą wiadomość… odwróć się na pięcie, przypomnij reszcie rodziny, że kto gotuje, nie sprząta i ciesz się zasłużonym odpoczynkiem  😉

error: