BALJA Blog

(Nie)Testowanie produktów na zwierzętach

Gdyby zwierzęta mogły mówić, czy człowiek byłby w stosunku do nich bardziej empatyczny? Czy gdyby królik, mysz albo szczur, na których przetestowano właśnie nowy lek albo suplement diety, mogły wyrazić słowami (krzykiem?) jak bardzo cierpią, czy to sprawiłoby, że testy na zwierzętach przestałyby być codziennością? Pozostawimy to pytanie bez odpowiedzi, której musi udzielić sobie sam czytelnik. Odpowiemy natomiast na inne pytanie: czy BALJA testuje swoje produkty na zwierzętach. O tym i kilku innych aspektach testów na zwierzętach w naszym artykule. Zapraszamy.
Czytaj dalej
Czy należy stosować kapsułki 3w1/uniwersalne do zmywarki?

W ludzkiej naturze leży dążenie do ułatwiania sobie życia. Pomyślmy, ile wynalazków nie powstałoby, gdyby nie chęć doskonalenia, ułatwiania, znajdowania nowych rozwiązań, nawet jeśli poprzednie też się sprawdzały. Tak wynaleźliśmy butelki plastikowe obok szklanych, samochód zamiast konnej bryczki, samolot zamiast pociągu, zmywarkę zamiast zmywania ręcznego. Tak się złożyło, że nie każde z nich ma pozytywny wpływ na środowisko, niemniej służy ludzkości i w jakiś sposób przyczynia się do naszej wygody. To zjawisko nie ominęło też środków czystości. Prawdopodobnie tak powstały kapsułki 3w1 (czy każde inne tzw. wielofunkcyjne) do zmywania w zmywarce.  
Czytaj dalej
Jak dbać o zmywarkę, czyli gdzie wsypać sól i wlać nabłyszczacz

Zmywarka to bardzo przydatne urządzenie. Z jaką łatwością i uśmiechem na ustach wkłada się do niej zabrudzone naczynia. Jest to niezwykłe ułatwienie i wielka pomoc w obowiązkach domowych. Wystarczy detergent do zmywarki, włączamy i goto... ale co to za migająca dioda? O nie! Skończyła się sól! I gdzie teraz ją wsypać? A co, jeśli trzeba umyć filtr? Jak wlać nabłyszczacz do zmywarki? Jak się za to zabrać? Spokojnie, podpowiadamy.
Czytaj dalej
"Wkładasz to do zmywarki?!" 8 rzeczy, których nie powinniśmy myć w zmywarce

Wyobraź sobie, że przygotowałaś właśnie niesamowitą ucztę dla swojej rodziny. Urodziny syna to szczególna okazja, więc na stole znalazła się piękna, ręcznie malowana porcelana - prezent na 10. rocznicę ślubu. Użyłaś kryształowych kieliszków do wina, które podarowała Wam teściowa. I do tego srebrne sztućce. Marzysz tylko o tym, by po tym cudownym obiedzie usiąść na kanapie i odpocząć choćby pięć minut. Jeszcze tylko zapakujesz te wszystkie brudne naczynia do zmywarki, która wreszcie pojawiła się w domu, po niedawno zakończonym remoncie kuchni...
Czytaj dalej
Co to jest greenwashing i dlaczego jest niebezpieczny?

Ludzkość na krótko zachwyciła się skokiem przemysłowym, zakonserwowaną żywnością z dziesiątkami lat przydatności i plastikiem, który rozkłada się setki lat, a jest używany do jednorazowych opakowań, kubków i pojemników. I teraz, po tym okresie zaskakującego rozwoju, idącym w parze z poprawą jakości życia przyszła pora zapłacić za te luksusy. Zmiana klimatu, zanieczyszczenie powietrza, zima, która wygląda jak wiosna i coraz bardziej odczuwalny brak wody otworzyły oczy niektórym z nas. Miło, że coraz większa grupa ludzi jest eko. Ale prawdziwie eko. Ale jest też spora grupa ludzi, która znalazła w tym szlachetnym dążeniu świetny punkt zaczepienia do podkręcenia słupków sprzedaży albo poszukania oszczędności. Tak narodził się greenwashing.
Czytaj dalej
Rozpuszczalna otoczka kapsułki, czyli polimery

Czy dla Was rok 2019 też jest rokiem globalnego poruszenia ekologicznego? Jak grzyby po deszczu powstają ekologiczne produkty, a gdzie byśmy się nie obrócili, wszędzie pojawiają się reklamy zachęcające do dbania o środowisko. To oczywiście ogromny postęp. Wcześniej nie zwracano takiej uwagi na ochronę środowiska. Ważne było, żeby użytkownik nie skończył z czerwoną wysypką, a co z przyrodą? - przecież przyjmie wszystko. A tu nagle okazało się, że nie do końca. Ta pełna cudów planeta jest niszczona przez najinteligentniejsze jej stworzenie. Bardzo, bardzo smutne...
Czytaj dalej
Nowa? Nie! Wyczyszczona w... 3 sposoby na czystą pralkę i zmywarkę.

Wydawało by się, że pralka będzie samoczyszcząca się. W końcu pierze nasze ubrania i wyjmujemy je z niej czyste, świeże, pachnące. Chyba podobnie moglibyśmy myśleć o zmywarce. W zasadzie oba te urządzenia służą do czyszczenia i oczekujemy od nich, że będą swoje funkcje spełniały zadowalająco. Co jednak, kiedy zaczynamy obserwować, że ze zmywarki brzydko pachnie, a naczynia nie są już tak nieskazitelnie czyste? Kiedy wokół pralki unosi się nieprzyjemny zapaszek, a ubrania są jakieś mniej świeże? Zmywarka i pralka, podobnie jak garnki, umywalka czy piekarnik, potrzebują nieco troski, aby zawsze cieszyć nas nie tylko skutecznym działaniem, ale również dłuższą żywotnością. Jak wyczyścić pralkę i zmywarkę szybko i skutecznie? Zapraszamy do lektury.
Czytaj dalej
Kilka słów o proszku do zmywarki BALJA

Pisaliśmy niedawno, jakie niekoniecznie bezpiecznie składniki znajdują się w popularnych kostkach do zmywarki. Co zawiera ekologiczny Proszek do zmywarki BALJA? Zapraszamy do lektury.
Czytaj dalej
Proszek czy kapsułki do zmywarki?

Niech podniesie rękę, kto ma zmywarkę i uważa, że jest niepotrzebna. Nie? Nikt? Zgadza się. Wszyscy posiadacze zmywarek kochają to urządzenie. Skuteczność, prostota, łatwość użytkowania. Nawet kilkuletnie dzieci z wielką frajdą układają naczynia do zmywania albo pomagają je wyjmować. Tylko po włożeniu naczyń jeszcze mama/tato muszą wrzucić do niej tabletki do zmywania. I właśnie tutaj pojawia się dylemat. Dlaczego? O tym przeczytacie w naszym artykule.
Czytaj dalej
Dobrze poukładane? 3 proste kroki do zawsze czystych naczyń ze zmywarki

Można powiedzieć, że trudno doszukiwać się w tym filozofii. Kubeczek tu, szklanka tam, garnek, pokrywka, plastikowa chochla i widelec, może jeszcze kieliszek... Co trudnego może być w ułożeniu naczyń w zmywarce? I rzeczywiście, nic. Trzeba tylko pamiętać o trzech prostych krokach, dzięki którym Twoje naczynia będą zawsze dobrze poukładane.
Czytaj dalej
Sól do zmywarki - po co i dlaczego warto ją stosować?

Czy warto stosować sól do zmywarki? A może wystarczy wsypać taką zwykłą, kuchenną? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule. 
Czytaj dalej