Można powiedzieć, że trudno doszukiwać się w tym filozofii. Kubeczek tu, szklanka tam, garnek, pokrywka, plastikowa chochla i widelec, może jeszcze kieliszek... Co trudnego może być w ułożeniu naczyń w zmywarce? I rzeczywiście, nic. Trzeba tylko pamiętać o trzech prostych krokach, dzięki którym Twoje naczynia będą zawsze dobrze poukładane.

Krok pierwszy stawiamy na dolnym koszu. Układamy tu naczynia o większych gabarytach, duże garnki, pokrywki, misy, patelnie, talerze. Postarajmy się, aby naczynia w zmywarce nie stykały się ze sobą, ponieważ w miejscu styku będzie gromadził się brud, a woda nie wypłucze go dokładnie. Na środku kosza układamy wysokie naczynia o małej średnicy, a bliżej brzegów – przeciwnie – niższe i szersze. To samo dotyczy stopnia zabrudzenia – na środku układamy te mocniej zabrudzone. Dzięki temu mamy pewność, że wszystko zostanie dokładnie umyte.

Naczynia wkładane do zmywarki nie powinny zawierać resztek jedzenia, dlatego trzeba je z nich oczyścić. Pamiętajcie, zmywarka służy do zmywania – nie ma konieczności opłukiwania talerzy i garnków przed włożeniem ich do niej. W ten sposób tylko niepotrzebnie zużywamy wodę, a tym samym obciążamy środowisko.  

Równie ważne jest upewnienie się, że ułożone przez nas wysokie garnki nie zablokowały obracającej się pod górnym koszem dyszy – wtedy niestety zmywanie trzeba będzie powtórzyć.  

Pamiętajcie też, żeby zapewnić możliwość swobodnego wypłukiwania proszku do zmywarki ze zbiorniczka na drzwiach - lepiej ułożyć pod nim talerze (zwrócone zawsze w tę samą stronę) niż duże garnki i misy.W drugim kroku zatrzymamy się na górnym koszu. Układajmy tutaj szklanki, filiżanki, kieliszki – podpowiada to specjalnie wyprofilowany kosz, dzięki któremu z lekko nachylonych kubków i szklanek z łatwością spływa woda. Sporo kubków posiada nawet specjalne rowki, które to ułatwiają. Ułożone pod kątem szklanki odwdzięczą się brakiem zacieków i śladów po wodzie, która zatrzymałaby się na denku. O tym, że wszystkie naczynia w zmywarce układamy do góry dnem, na pewno nie musimy Wam przypominać ;)

Strumień wody skierowany w górny kosz jest nieco słabszy niż ten z dolnego, dlatego to tutaj warto układać delikatne naczynia. Nie wkładajmy jednak do zmywarki ręcznie malowanej zastawy czy... może jednak o tym, czego nie myć w zmywarce, przeczytajcie w innym artykule.

Tutaj możemy ułożyć również kieliszki do wina - jeśli posiadacie w zmywarce specjalny uchwyt na nie, używajcie go. Zapobiegnie to przesuwaniu się ich w trakcie mycia i uszkodzeniu.  

Wszelkie przedmioty plastikowe - łopatki, miseczki czy półmiski - również układamy na górnym koszu.

Ostatnim krokiem ku lśniącym naczyniom jest szuflada lub kosz na sztućce. Każdy widelec, łyżeczka i łyżka powinny mieć swoje miejsce, którego nie powinny dzielić ze współlokatorem ;) W przeciwnym wypadku sztućce mogą nie zostać domyte, a dodatkowo pojawią się na nich nieestetyczne ślady po wodzie. Pamiętajcie, że noże nie lubią się ze zmywarką - szybciej się tępią i krócej będą Wam służyły.  

I już! Kilka prostych rad na to, aby uniknąć zdenerwowania, a naczynia po wyjęciu ze zmywarki były gotowe do schowania w kuchennej szafce. Oczywiście to nie wszystko, co o zmywarce można napisać, a że to nasz ulubiony sprzęt w kuchni – z pewnością nie raz jeszcze o niej tutaj przeczytacie.

Mamy nadzieję, że nasze rady okażą się przydatne. A jeśli zaczniecie je stosować, dajcie koniecznie znać w komentarzach, jakie były rezultaty. A może już o nich wiedzieliście i stosujecie je w swoim domu?