Wydawało by się, że pralka będzie samoczyszcząca się :D W końcu pierze nasze ubrania i wyjmujemy je z niej czyste, świeże, pachnące. Chyba podobnie moglibyśmy myśleć o zmywarce. W zasadzie oba te urządzenia służą do czyszczenia i oczekujemy od nich, że będą swoje funkcje spełniały zadowalająco. Co jednak, kiedy zaczynamy obserwować, że ze zmywarki brzydko pachnie,a naczynia nie są już tak nieskazitelnie czyste? Kiedy wokół pralki unosi się nieprzyjemny zapaszek, a ubrania są jakieś mniej świeże? Zmywarka i pralka, podobnie jak garnki, umywalka i kabina prysznicowa, potrzebują nieco troski, aby zawsze cieszyć nas nie tylko skutecznym działaniem, ale również dłuższą żywotnością. Jak wyczyścić pralkę i zmywarkę szybko i skutecznie? Podpowiadamy dzisiaj najprostsze sposoby.

Proszek do zmywarki BALJA


Jako producent środków czystości często jesteśmy pytani, czy zdecydujemy się na stworzenie produktu do czyszczenia pralki i zmywarki. Odpowiadamy wtedy, że już taki produkt mamy! Nasz Proszek do Zmywarki doskonale spełnia również funkcję czyszczącą. W przypadku pralki powinniśmy ręcznie umyć pojemnik na proszek. Często zbierają się tam resztki używanych detergentów, czy to proszek, czy też płyn do zmiękczania. Powinniśmy też wyczyścić gumę, wyjąć z niej samotne skarpetki, zapomniane wsuwki do włosów i drobne, które wypadły z tylnej kieszeni. To samo powinno spotkać filtr odpływowy, kóry zwykle znajduje się na dole pralki, z przodu. Kiedy to już mamy za sobą pozostaje jedynie wsypać jedną miarkę proszku do zmywarki do pojemnika na detergent, a drugą bezpośrednio do bębna. Uruchamiamy pralkę z programem na 90°C i gotowe. Takie czyszczenie idealnie byłoby wykonać raz w miesiącu, ale jeśli będziemy o nim pamiętać chociaż raz na dwa miesiące, na pewno pomożemy naszej pralce działać dłużej i lepiej. Pamiętajcie, że równie ważne jak czyszczenie pralki, jest wyjmowanie prania zaraz po zakończeniu cyklu i pozostawianie drzwi pralki otwartych, kiedy z niej nie korzystamy ;)
Ze zmywarką postępujemy podobnie - czyścimy filtr, który znajduje się w dnie zmywarki. Wystarczy kropla płynu do naczyń i delikatne umycie go w wodzie, potem filtr montujemy ponownie na swoim miejscu. Do pustej zmywarki wsypujemy jedną miarkę proszku na jej dno, drugą do pojemnika na detergent. Włączmy program z najwyższą temperaturą i czekamy, aż proszek wykona swoje zadanie. W przypadku zmywarki czyszczenie raz na miesiąc to niemal konieczność. Dbamy w ten sposób nie tylko o jej elementy, które nie będą zapychać się resztkami jedzenia, ale też o to, żeby właśnie tych resztek ze zmywarki się pozbyć.

Poniżej podajemy jedynie zastosowanie środka, jednak elementy pralki i zmywarki należy również oczyścić, tak jak wspomnieliśmy wyżej.


Ocet


Ocet jest niesamowicie wszechstronnym środkiem, a przy tym, w przeciwieństwie do większości środków czystości, da się go kupić w szklanej, nie plastikowej butelce. Świetnie usuwa kamień z elementów urządzenia. 3/4 szklanki octu wlewamy do pojemnika na detergent i włączamy program 90st, oczywiście pralka musi być pusta. Minusem tego rozwiązania jest oczywiście niezbyt przyjemny zapach, który może utrzymywać się do kolejnego prania.
W przypadku zmywarki, aby wyczyścić ją octem, kubek nim napełniony stawiamy na dnie zmywarki. Gdybyśmy wlali go bezpośrednio na dno, zostałby usunięty razem z pierwszą wodą, która w zwykłym cyklu płucze naczynia z resztek jedzenia. Ustawiamy program z największą temperaturą.


Soda oczyszczona


Soda ma niesamowicie wiele zastosowań. Ma właściwości przeciwzapalne dla naszej skóry, a dla pralki i zmywarki przede wszystkim oczyszczające, odświeżające wnętrze i usuwające nieprzyjemny zapach.  Do czyszczenia należałoby użyć niecałej szklanki sody. W przypadku pralki wsypujemy ją do pojemnika na detergent. Do zmywarki wsypujemy łyżkę do pojemnika na detergent i kolejne dwie na dno zmywarki. Ustawiamy pranie z największą temperaturą mycia. Minusem jest całkiem spora ilość jaką trzeba użyć na jedno czyszczenie, ale soda jest na szczęście łatwo dostępna i tania.

Nie da się ukryć, że nie wszystkie stosowane w zwykłych detergentach czyszczących chemikalia zostają wraz z wodą usunięte z elementów zmywarki i pralki. Osadzają się na ich wnętrzu, a potem trafiają na umyte naczynia czy wyprane ubrania. Do tego są kosztowne. Przykre jest również to, że w przypadku środków do zmywarki bardzo często mają one taki sam skład jak tabletka piorąca, jedynie w zmienionych proporcjach, a te czyszczące pralkę mają bardzo szkodliwy skład. Dlatego właśnie warto stosować  bardziej naturalne, ekologiczne sposoby, bezpieczne zarówno dla środowiska, jak i dla nas.