Zamknij
Kobieta zamyka zmywarkę, w której prawidłowo poukładała naczynia

Jak prawidłowo ułożyć naczynia w zmywarce?

Wydawało by się, że w zasadzie to nic trudnego – to przecież nie wyższa matematyka. Poukładanie naczyń w zmywarce wydaje się nieskomplikowane i w zasadzie jest takie, jeśli pamiętasz o kilku sprawach. Większość z nas robi to intuicyjnie, inni poszukają porad w internecie. A że spędzamy wiele czasu przy zmywarce, testując nasze produkty, sprawdzając ich działanie i analizując efekty, postanowiliśmy podzielić się kilkoma lifehackami, które mogą się przydać. Nie tylko sprawią, że w zmywarce zapanuje swego rodzaju feng shui, ale też naczynia zawsze będą domyte. Co zatem trzeba zrobić, żeby dobrze poukładać naczynia na koszach w zmywarce? Zapraszamy Cię do lektury naszego krótkiego artykułu.

Jak prawidłowo ułożyć naczynia na dolnym koszu w zmywarce?

Krok pierwszy stawiamy na dolnym koszu. Ułóż tu naczynia o większych gabarytach, duże garnki, pokrywki, misy, patelnie, talerze. Postaraj się, aby naczynia w zmywarce nie stykały się ze sobą albo były tak ustawione, aby woda miała do każdego swobodny dostęp. Na środku kosza układaj wysokie naczynia o małej średnicy, a bliżej brzegów – przeciwnie – niższe i szersze. To samo dotyczy stopnia zabrudzenia – na środku połóż te mocniej zabrudzone. Dzięki temu masz pewność, że wszystko zostanie dokładnie umyte.

Naczynia wkładane do zmywarki nie powinny mieć resztek jedzenia, dlatego trzeba je z nich oczyścić. Pamiętaj, zmywarka służy do zmywania – nie ma konieczności specjalnego opłukiwania talerzy i garnków przed włożeniem ich do niej. W ten sposób tylko niepotrzebnie zużywasz wodę, a tym samym obciążasz środowisko.  

Równie ważne jest upewnienie się, że ułożone przez Ciebie wysokie garnki nie zablokowały obracającej się pod górnym koszem dyszy – w przeciwnym wypadku niestety zmywanie trzeba będzie powtórzyć. Po wsunięciu dolnego kosza do zmywarki warto obrócić ręką górne śmigło, w ten sposób upewnisz się, że obraca się swobodnie i nie zaczepia o żadne z naczyń pod nim.   

Pamiętaj też, żeby zapewnić możliwość swobodnego wypłukiwania proszku do zmywarki ze zbiorniczka na drzwiach – lepiej ułożyć pod nim talerze (zwrócone zawsze w tę samą stronę) niż duże garnki i misy. Jeśli Twoja zmywarka wyposażona jest w koszyk na sztućce, warto ułożyć go pod zbiornikiem na detergent.

Co i jak ułożyć na górnym koszu w zmywarce?​

Teraz kolej na górny kosz zmywarki. Układajmy tutaj:

 

-szklanki,

-filiżanki,

-delikatne szkło,

-kieliszki.

 

Specjalnie wyprofilowana szuflada zmywarki sprawia, że z lekko nachylonych kubków i szklanek z łatwością spływa woda. Często kubki projektowane są ze specjalnymi rowkami w podstawie, które to ułatwiają. Ułożone pod kątem szklanki odwdzięczą się brakiem zacieków i śladów po wodzie, która zatrzymałaby się na denku. O tym, że wszystkie naczynia w zmywarce układamy do góry dnem, na pewno nie musimy Ci przypominać 😉

Strumień wody skierowany w górny kosz jest nieco słabszy niż kierowany w dolny kosz, dlatego to tutaj warto układać delikatne naczynia. Nie wkładaj jednak do zmywarki ręcznie malowanej zastawy czy… może jednak o tym, czego nie myć w zmywarce, przeczytaj w innym artykule.

Tutaj możesz ułożyć również kieliszki do wina – jeśli posiadasz w zmywarce specjalny uchwyt na nie, używaj go. Zapobiegnie to przesuwaniu się ich w trakcie mycia i trudniej będzie o ich rozbicie.  

Wszelkie przedmioty plastikowe – łopatki, miseczki czy półmiski – również układaj na górnym koszu.

Prawidłowe ułożenie naczyń na górnym koszu zmywarki

Jak układać rzeczy w koszu na sztućce?

Ostatnim krokiem ku lśniącym naczyniom jest szuflada lub kosz na sztućce. Każdy widelec, łyżeczka i łyżka powinny mieć swoje miejsce, którego nie powinny dzielić ze współlokatorem 😉 W przeciwnym wypadku sztućce mogą nie zostać domyte, a dodatkowo pojawią się na nich nieestetyczne ślady po wodzie. Pamiętajcie, że noże nie lubią się ze zmywarką – szybciej się tępią i krócej będą Wam służyły.

I już! Kilka prostych rad na to, aby uniknąć zdenerwowania, a naczynia po wyjęciu ze zmywarki były gotowe do schowania w kuchennej szafce. Wystarczy prawidłowe ułożenie naczyń w zmywarce – wydaje się, że niewiele, ale to naprawę robi różnicę. Oczywiście to nie wszystko, co o zmywarce można napisać, ale to nasz ulubiony pomocnik kuchenny, dlatego w sekcji blog znajdziecie jeszcze inne artykuły na ten temat.