Zamknij
Mydło Aleppo

Mydło Aleppo – co warto o nim wiedzieć i dlaczego je stosujemy

Mydło Aleppo wygląda mało zachęcająco – nie ma wielu wariantów kolorystycznych ani ciekawych kształtów. Większość uważa jego zapach za odpychający i mało przyjemny, chociaż można do niego przyzwyczaić swój nos. Z zewnątrz wygląda mało marketingowo, trudno byłoby go reklamować tylko ze względu na to co widać na pierwszy rzut oka. Jednak to co najcenniejsze w tym mydle kryje się w środku, z jego właściwościach, wynikających z jego składu.

Historia mydła Aleppo

Historia mydła Alep liczy sobie już przeszło 2000 lat, ale według niektórych źródeł znane było już 4 tysiąclecia temu. Mówi się, że jest to pierwsze wynalezione mydło, na początku znane jedynie Syryjczykom, do Europy dotarło w czasach wypraw krzyżowych, a do Polski dopiero w XX w. Od samego początku aż do dzisiaj wytwarzane ręcznie, według sprawdzonej, przekazywanej z pokolenia na pokolenie receptury. Od przeszło dekady w Syrii trwa wojna, co znacznie osłabiło tamtejszą gospodarkę i ograniczyło możliwość produkcji mydła. Rzemieślnicy uciekający z Aleppo, największego miasta w Syrii, zabrali swoją wiedzę, umiejętności i przekazane przez dziadków i pradziadków receptury, schronili się w innych regionach kraju i świata, kontynuując swoją działalność tam, gdzie osiedli wraz z rodzinami. Tradycja wytwarzania kosmetyku przetrwała, nawet mimo ludzkich tragedii.
Kto nie chciałby skorzystać z takich luksusów, jak sama królowa Kleopatra? Może kąpiel w mleku to nie byłby najrozsądniejszy pomysł, ale już kąpiel, a może lepiej prysznic, z mydłem Aleppo to już bardziej wykonalna sprawa. Legenda głosi, że właśnie sama królowa zaufała dobroczynnemu działaniu tego kosmetyku, zwanego „zielonym złotem” Syrii.

Jak powstaje mydło Aleppo?

Sam proces wytwarzania mydła trwa kilka miesięcy. Zaczyna się od zbioru oliwek. Olej wytłoczony z oliwek zostaje zmieszany z wodą i ługiem, a następnie wzbogacany o olej laurowy. Ale odlanie ługu, a następnie wylanie pozostałej, zielonej masy na arkusze papieru woskowego nie kończy procesu wytwarzania mydła Aleppo. Zastygła masa jest porcjowana i pieczętowana pieczęcią zakładu, a następnie odkładana na długie, minimum 9-miesięczne leżakowanie. W tym czasie w mydle zachodzą kolejne procesy chemiczne.

W tym czasie dochodzi również do zmiany koloru. Początkowo zielone, stopniowo zmienia kolor na piaskowo-złoty. Rozkrojona kostka zawsze będzie zielona w środku. Tyle. Albo aż tyle.

Skład prawdziwego mydła Aleppo

Mydło Aleppo, to prawdziwe, zawiera tylko 4 składniki:

  • – oliwę (olive oil),
  • – olej laurowy (laurus nobilis oil),
  • – wodę (aqua),
  • – ług sodowy (sodium hydroxide).
    To wszystko, bo jest to najbardziej ekologiczne z mydeł. Jeśli chcecie mieć pewność, że kupujecie oryginał, a nie lepszą czy gorszą podróbkę, upewnijcie się, że tak właśnie wygląda skład.
Mydło Aleppo

Czego nie zawiera prawdziwe mydło Aleppo?

A czego nie powinno zawierać oryginalne mydło Aleppo?

  • – gliceryny,
  • – sztucznych barwników,
  • – kompozycji zapachowych,
  • – konserwantów,
  • – parabenów,
  • – tłuszczów odzwierzęcych.
    Ale to nie koniec zagrożeń, jakie czekają na kupujących ten specyfik. Trzeba również zwrócić uwagę na proporcje użytych składników – tylko odpowiedni stosunek wody do oliwy sprawia, że zyska ono swoje fantastyczne właściwości. Ale przecież nie jesteśmy ekspertami, nie musimy się na tym znać. Dlatego warto wiedzieć, że mydło to jest dość kosztowne i kupować od sprawdzonych, najlepiej certyfikowanych sprzedawców. A przede wszystkim, szerokim łukiem omijać podejrzanie tanie oferty, które obiecują mydło Aleppo w „rewelacyjnych cenach”, zwłaszcza jeśli szukacie mydła z wysoką zawartością oleju laurowego.
Mydło Aleppo może służyć do mycia się

Właściwości mydła Aleppo

W zasadzie to mydło polecane jest każdemu. Dzięki naturalnym składnikom i ich niezwykłym właściwościom, może być stosowane od urodzenia, również, a może przede wszystkim, przez osoby z problemami skórnymi.
Mydło Aleppo:

  • – reguluje produkcję sebum,
  • – ma działanie antyseptyczne,
  • – przyspiesza gojenie się skóry (otarć, ran czy pęknięć),
  • – nadaje skórze miękkości i gładkości,
  • – doskonale nawilża,
  • – oczyszcza skórę, odblokowuje pory
  • – niweluje stany zapalne,
  • – polecane jest szczególnie osobom z AZS, trądzikiem, egzemą, łuszczycą.

Właściwości mydła Alepo zmieniają się, w zależności od występującego w nim stężenia oleju laurowego, od bardziej nawilżających do bardziej leczniczych. To głównie zasługa tego oleju, że mydło ma właściwości antyseptyczne, ale trzeba brać pod uwagę, że im go więcej, tym większe jest też działanie wysuszające i ściagające. Chociaż można przeczytać, że mydło to jest uniwersalne i mogą korzystać z niego wszyscy domownicy, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na potrzeby skóry poszczególnych członków rodziny i tym kierować się podczas wyboru mydła.

  •  
  •  

  • 0-5% oleju laurowego – polecane jest dla dzieci, osób ze skórą normalną, dojrzałą, naczynkową, suchą i skłonną do alergii. Takie mydło świetnie nawilży skórę, oczyści, a jednocześnie jest bardzo delikatne.

  • 20% oleju laurowego – to stężenie powinny wybierać osoby ze skórą skłonną do przetłuszczania się, nawracającymi łagodnymi zmianami skórnymi. Jednocześnie to stężenie uważa się za najbardziej uniwersalne, z idealna proporcją pomiędzy nawilżaniem a działaniem antyseptycznym.

  • 40% i więcej – dla osób z bardzo dużymi problemami skórnymi, AZS, uporczywym trądzikiem, egzemą, łuszczycą.

W przypadku chorób skóry pamiętaj, żeby najpierw zasięgnąć opinii swojego lekarza. Być może zaleci rozpoczęcie kuracji od mniejszego stężenia oleju laurowego, by stopniowo je zwiększać. A może od razu zaleci wypróbowanie mydła 40%. W takich przypadkach najlepiej nie działać na własną rękę i polegać na specjalistach, zamiast na radach z internetu.
Jak w przypadku każdego kosmetyku, czasami do perfekcji dojdziemy tylko metodą prób i błędów. Warto zatem kupioną kostkę podzielić na mniejsze porcje. Być może już po kilku myciach uznasz, że potrzebujesz czegoś mniej/bardziej ściągającego – wtedy sięgniesz po kostkę z innym stężeniem oleju laurowego. A mydło, które Ci się nie sprawdziło, wypróbuje inna osoba.

Mydło Aleppo w proszku do prania

  • Jak wspomnieliśmy, mydło Aleppo do tanich, ani najłatwiej dostępnych nie należy. Nie dziwi zatem, że nie jest popularnym składnikiem środków czystości, jak proszki do prania. Tam zwykle wykorzystuje się o wiele tańsze zamienniki, które spełniają swoją rolę, czyli czyszczenie ubrań.
    Jednak kiedy tworzyliśmy receptury na nasz własny proszek, nie szukaliśmy rozwiązań łatwych, ale ekologicznych, zdrowych i bezpiecznych. Stąd pomysł na, może jedyny w Polsce w szerokiej sprzedaży, proszek do prania z mydłem Aleppo w składzie. Dzięki temu mamy pewność, że wyprane w nim ubrania będą nie tylko fantastycznie zadbane, ale i skóra nimi otulona będzie zdrowa.
    Nie bez znaczenia jest, to w czym pierzemy nasze ubrania. W ubraniach spędzamy przecież całe życie. Nawet jeśli śpisz nago (polecamy! :D), to ciągle na prześcieradle, pod pościelą, z głową na poduszce. A więc kontakt z materiałami nasza skóra ma całe życie, od samych narodzin. Właśnie z tą myślą w głowach zdecydowaliśmy się na wykorzystanie go w naszych proszkach do prania kolorowego i białego (proszek do pieluszek nie może zawierać mydła, o tym pisaliśmy w innym artykule, do przeczytania tutaj).

Proszki do prania

Mydło Aleppo to świetna inwestycja w swoje własne zdrowie i dobre samopoczucie. Bez względu na to, czy zdecydujesz się na nie do mycia twarzy, głowy, ciała, czy jako składnik kosmetyków albo proszków do prania, możesz mieć pewność, że dla skóry zdziała prawdziwe cuda. Nie bez powodu w Europie i na całym świecie wzrosło zainteresowanie nim. W przeciwieństwie do wielu mydeł z drogeryjnych półek nie zawiera żadnych zbędnych substancji, działa leczniczo albo po prostu pielęgnacyjnie. Warto o nim pamiętać.