Polski producent ekologicznych środków czystości. Wegańskie, nietestowane na zwierzętach detergenty, bezpieczne dla zdrowia i przyjazne środowisku.
Decydując się na ekologiczne środki czystości, zwykle pełni jesteśmy dobrych chęci. Chcemy być eko, zależy nam na zdrowiu naszej rodziny, myślimy o ochronie środowiska. Czasami nawet płacimy więcej za takie środki, bo czego nie robi się dla przyszłości planety. Ale czy one zawsze są tak samo skuteczne jak drogeryjne środki?
Kupiliśmy więc te świetne eko tabletki, żel albo proszek 😉 i przychodzi rozczarowanie. Nie zawsze od razu, czasami dopiero z czasem. Zmywarka, mimo naszych starań, niemal na naszych oczach “zarasta” brudem. Może nawet naczynia są umyte, ale filtr albo inne plastikowe elementy zmywarki stają się coraz brudniejsze, zatłuszczone. Pojawia się pytanie, skoro to co widać tak wygląda, to co z tymi elementami, których nie widzimy? I kończymy to nieszczęsne opakowanie, by wrócić do tych chemicznych, ale silnych środków, dzięki którym nie musimy się o to martwić. I tak zatoczyliśmy koło, z poczuciem niespełnienia i głębokiego zawodu.
Zdecydowanie nie o to chodzi. Ponieważ od czasu do czasu pojawia się takie pytanie, przychodzimy do Was z pewną historią, która pomoże problem rozwiązać.
Zaczęło się od wiadomości po publikacji jednego z naszych artykułów (klik). Klient korzystający z naszych środków, zgłosił problem tłustych, pomarańczowych osadów w swojej zmywarce – głównie na filtrze znajdującym się w dnie urządzenia. Problem okazał się uporczywy, bo bez względu na to, że filtr był myty po każdym użyciu zmywarki, wciąż się pojawiał. Wiadomo, że poza odpowiednimi składnikami naszego proszku, również wysoka temperatura pomaga w walce z tłuszczem, dlatego w pierwszej kolejności doradziliśmy zmianę cyklu zmywania. Z pozoru wydaje się, że bardziej ekologiczny będzie cykl krótszy, bo przecież w krótszym czasie zużyjemy mniej prądu, tymczasem półgodzinne prasowanie ubrań pochłonie więcej energii niż zwykły, standardowy cykl zmywania. Pamiętajmy o tym 🙂
W kolejnej wiadomości okazało się, że problem pojawia się również w innych cyklach zmywania. Kilka badawczych pytań, a wśród nich – jaka jest ustawiona twardość wody w zmywarce?
Okazało się, że nie była ona zmieniana, a więc ustawiona na poziomie standardowym. Pamiętajmy, że w polskich kranach przeważa woda twarda lub średnio twarda.
Klient zmienił ustawienia w zmywarce, wskazując urządzeniu, że dostarczana do niego woda jest twarda. Filtr ponownie wymyto, nastawiono kolejne mycie i… problem ustąpił.
Znacie to uczucie na skórze po prysznicu, kiedy czujecie się jakby Wasza skóra dosłownie wyschła, jakby nie zawierała grama nawilżającej wody; to mało przyjemne uczucie ściągania. Odpowiedzialne są za nie właśnie minerały, które wraz z wodą dostają się na naszą skórę. Trudno się ich pozbyć, dlatego zwykle stosujemy nawilżające żele pod prysznic albo balsamy. Podobnie w zmywarce. Najefektywniejsze zmywanie, to takie w miękkiej wodzie. Może nawet szczególnie w przypadku ekologicznych środków czystości, trzeba zadbać o poziom twardości wody. Twarda woda to nie tylko zacieki i plamy na naczyniach. To również trudniejsze usuwanie osadów, które gromadzą się w takich miejscach, jak na przykład filtr. Stąd pomarańczowe osady, wrażenie, że zmywarka jest brudna i oczywiście osady – nalot z kamienia, białe ślady i zacieki.
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bo zależy to od danego urządzenia. Rodzajów zmywarek na rynku jest już bardzo wiele, dlatego nie ma innej rady, niż odnaleźć instrukcję obsługi. Najprościej, jeśli po zakupie gdzieś schowaliśmy instrukcje razem z gwarancją i jeszcze pamiętamy, gdzie ją położyliśmy. Jeśli jednak nie mamy już w domu instrukcji, na pewno znajdziemy ją w internecie. Ostatecznie możemy spróbować skontaktować się z producentem i poprosić o instrukcję obsługi do naszego modelu.
Mamy nadzieję, że przekonaliśmy Was, że ustawienie twardości wody to nie przelewki. Nie tylko wtedy, kiedy korzystasz z ekologicznych środków czystości, ale podczas korzystania ze zmywarki w ogóle, odpowiednie ustawienia mogą tylko pomóc.
Mamy też nadzieję, że udało nam się Was przekonać do tego, że jeśli macie jakikolwiek problem z działaniem naszych środków, to będziecie pamiętać, że chętni jesteśmy pomóc i odpowiedzieć na każde pytanie.