ZMYWARKA
Biały nalot najczęściej jest spowodowany zbyt twardą wodą w doprowadzoną do zmywarki. Kiedy pojawi się taki problem, warto sprawdzić w swoim urządzeniu ustawienia dotyczące twardości wody. Zwykle wystarczy ustawić w zmywarce informację o twardości wody – urządzenie pobierze więcej środka nabłyszczającego i intensywniej będzie ją zmiękczać, a problem białych zacieków ustąpi. Biały nalot pojawia się również wtedy, kiedy w zmywarce brakuje soli lub nabłyszczacza. Warto to sprawdzić przed jej ponownym uruchomieniem. Upewnijmy się również, że pojemnik na sól został dobrze zamknięty.
Taki problem najczęściej związany jest ze zbyt krótkim cyklem mycia – wybierając program ekspresowy, nie zawsze zadziałamy na swoją, i naczyń, korzyść. Zwłaszcza jeśli naczynia chwilkę czekały na umycie, a resztki zdążyły na nich zaschnąć. Ustawmy program standardowy lub ekologiczny – są one zwykle dłuższe i z nieco wyższą temperaturą. Każde urządzenie działa też nieco inaczej ze względu na specyfikację lub swój wiek, dlatego warto dać proszkowi jeszcze jedną szansę i spróbować innej opcji.
Polecamy solidnie urządzenie wyczyścić. Nie tylko przez włączenie pustej zmywarki w cyklu z najwyższą temperaturą i miarką Proszku do zmywarki BALJA na dnie, ale również zadbanie o uszczelki, filtr i obracające się ramiona. Sposób na wyczyszczenie zmywarki opisaliśmy szczegółowo w osobnym artykule.
Trzeba też pamiętać, że proszek niekoniecznie polubi się z różnorakimi zawieszkami zapachowymi – w czystej zmywarce, w której myjemy ekologicznym środkiem, taki chemiczny dodatek jest na pewno zbędny.
Tak, i to bardzo. Zmywarka potrzebuje soli jak nasze płuca czystego powietrza. Bez soli filtr wody przestanie spełniać prawidłowo swoją funkcję i zaczniemy obserwować, jak na naczyniach pojawia się coraz więcej białych zacieków – śladów po minerałach zawartych w wodzie. Z czasem filtr wody przestanie działać i konieczna będzie jego kosztowna wymiana. Sporo na ten temat pisaliśmy w artykule.
Absolutnie nie! Zadaniem soli w zmywarce jest oczyszczenie filtra wody z zalegających w nim minerałów. W ten sposób zapewniamy jego długie i sprawne działanie. Sól kuchenna, morska, himalajska etc. wzbogacone są o dodatkowe minerały, przez co całkowicie nie nadają się do zmywarki. Zamiast oczyszczać filtr, dodawałyby nowych minerałów i zatykały go.
Do umycia partii naczyń w zupełności wystarczy jedna płaska miarka. Jeśli dodamy za dużo proszku lub zasłonimy bardzo dużym naczyniem pojemnik z proszkiem (kiedy takie naczynie znajduje się z przodu kosza), wtedy nie zostanie on dobrze wypłukany. W czasie płukania naczyń będzie wydostawał się z pojemnika i zostanie na naczyniach w postaci białych resztek. Do następnego mycia zalecamy użyć nieco mniej proszku. Zwróćmy też uwagę, żeby bardzo duże naczynia czy garnki ustawiać z tyłu kosza. Ważne jest również ustawienie w zmywarce odpowiedniego stopnia twardości wody, jaką do niej dostarczamy.
Choć trudno w to uwierzyć, odpowiedzialna za to jest twardość wody. Jeśli zauważysz u siebie taką sytuację, sprawdź ustawienia swojej zmywarki zgodnie z instrukcją obsługi. Oczywiście filtr należy myć nawet wtedy, gdy osad nie jest zbyt widoczny. Osadzają się w nim resztki jedzenia, które systematycznie należy usuwać, aby nasze naczynia były czyste i lśniące po zmywaniu.
Proszku wystarczy na średnio 30 cykli mycia.
Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego, jak twarda jest woda dostarczana do urządzenia. Przy twardej wodzie powinniśmy ustawić taką opcję w zmywarce, aby pobierała więcej nabłyszczacza – w ten sposób zapobiegniemy zaciekom i białym śladom na szkle.
Podobnie jak w przypadku nabłyszczacza – im twardsza woda, tym szybciej będzie zużywana sól. Zwykle jedno opakowanie powinno wystarczyć na kilka miesięcy.
PRALKA
Polecamy solidnie urządzenie wyczyścić. Najlepiej pustą pralkę włączyć w cyklu z najwyższą temperaturą i miarką Proszku do zmywarki BALJA wsypaną do bębna, ale też zadbać o uszczelki, filtr oraz pojemnik na detergenty. Sposób czyszczenia pralki opisaliśmy szczegółowo w osobnym artykule.
Ubrania wyprane w naszym proszku nie będą pachnieć niczym poza świeżością. Sam proszek natomiast ma dość dobrze wyczuwalny zapach mydła Aleppo.
Mydło Aleppo z czasem dojrzewa, zmieniając swój kolor. Jego właściwości nie ulegają w związku z tym zmianie, ale proszek do prania może mieć zarówno zielonkawe, jak i brązowe drobinki mydła.
Tworząc proszki do prania, nie mieliśmy w zamyśle stosowania ich do ubranek dziecięcych – skóra maluszków jest wyjątkowo delikatna, do tego każdy może reagować inaczej. Wiemy jednak od naszych Klientów, że wielu z zadowoleniem używa naszego proszku do ubranek dziecięcych, nawet dzieci z AZS. Jak w przypadku każdego środka, najpierw trzeba przetestować go na czymś małym, na przykład jednej dziecięcej skarpetce, aby upewnić się, że maluszek nie zareaguje wysypką. Na pewno możemy stwierdzić, że produkt nie zawiera składników, które są wątpliwe pod względem bezpieczeństwa.
Mamy ze środowiska wielopieluszkowego nie polecają proszków, które zawierają więcej niż 5% mydła. Bardzo ważnym składnikiem naszych proszków jest mydło Aleppo, dlatego również odradzamy stosowanie naszych proszków do prania do pieluszek wielorazowych. Wyjątkiem jest oczywiście Proszek do prania pieluch wielorazowych – jego skład został tak skomponowany, aby dbać o pieluszki wielorazowe i zapewnić im higieniczną czystość.
Naszych proszków nie używamy do wełny i jedwabiu.
Wiele zależy od samej tkaniny. Proszek nie ma tak dużych mocy wybielających, aby zmienił się kolor tkaniny, ale na pewno należy z tym uważać. Nie powinno być problemu, jeśli pranie zrobimy w niskiej temperaturze, a kolory ubrań będą zbliżone.
Proszek do prania wystarczy na 20-60 prań. Taka rozbieżność wynika z twardości wody, jaką dostarczamy do urządzeń oraz stopnia zabrudzenia ubrań i załadunku pralki.
Bardzo ważne jest oczywiście wyjmowanie wypranych ubrań najszybciej jak to możliwe, aby mokre w niej nie zalegały. Trzeba też zwrócić uwagę, żeby pralki nie zamykać pomiędzy praniami. A jeśli czujemy jakiś zapach kiedy przyłożymy nos do bębna – to najprawdopodobniej specyficzny zapach mydła Aleppo. Warto też wykonać czyszczenie pralki – patrz pierwszy punkt.
OPAKOWANIA
Kartonowe opakowanie wymaga nieco troski – należy zadbać szczególnie o to, by przechowywać je w miejscu mało wilgotnym. Jeśli jednak zauważymy, że na opakowaniu pojawiają się takie plamki, warto wsypać proszek do nieco szczelniejszego opakowania, na przykład nieużywanego słoika.
Proszek do zmywarki BALJA, Proszek do prania białego BALJA i Proszek do prania kolorowego BALJA znajdują się w opakowaniu, z którego miarkę tworzymy samodzielnie. Jest ona kartonowa, dzięki czemu nie tworzymy kolejnego śmiecia, a wykorzystujemy to, co już zostało wyprodukowane, czyli nasz karton.
Zależy to od tego, jakie zasady segregacji zastosowała gmina, w której mieszkamy. Pudełka po proszkach do prania oraz proszku do zmywarki to kartony. Butelka jest szklana, ale pamiętajcie, że możecie ją oddać na każdych targach, na których nas spotkacie, w zamian za rabat na zakup kolejnego nabłyszczacza. Opakowanie wybielacza jest wielowarstwowe. Mydło pakujemy w opakowanie papierowe lub aluminiowe – zachęcamy, żeby puszkę wykorzystać do przechowywania drobiazgów lub mydła oczywiście.
Tak, nasze opakowanie w całości nadają się do recyklingu. Obecnie tylko opakowanie wybielacza do ubrań to opakowanie wielowarstwowe, które zwykle trafi do śmieci zmieszanych.
PRODUKTY
Żaden nasz produkt nie jest testowany na zwierzętach. Mimo że dyrektywa Komisji Europejskiej nie zabrania testowania środków chemii gospodarczej, nie wyobrażamy sobie, aby nasze produkty mogły być powodem cierpienia niewinnych zwierząt.
Produkty BALJA nie zawierają tych substancji.
Żaden nasz produkt nie zawiera oleju palmowego.
Sól nie ma daty ważności – jest bezgranicznie trwała i skuteczna. Produkty w kartonach należy zużyć w ciągu roku od daty produkcji, a po otwarciu w dwa miesiące. Nabłyszczacz należy zużyć w ciągu roku.
WYSYŁKA i SPRZEDAŻ
Wiele sklepów w całej Polsce współpracuje z nami i oferuje możliwość zakupu naszych produktów stacjonarnie. Pełna lista znajduje się na stronie: https://balja.pl/sklepy
Tak, wysyłamy nasze produkty za granicę. Podczas składnia zamówienia wystarczy napisać do nas maila ze swoim zamówieniem albo zostawić taką informację w komentarzu do zamówienia złożonego w sklepie. Cena dostawy zależna jest od wagi zamówienia i kraju wysyłki, dlatego zachęcamy do kontaktu od adresem balja@balja.pl, przez Facebook Messenger lub Instagram.
Produkty zawsze zapakowane są w kartonowe opakowanie zabezpieczone papierową taśmą. Jako wypełniacza używamy kukurydzianych lub ziemniaczanych chrupków (w pełni biodegradowalnych) oraz kartonowych przekładek dla dodatkowego zabezpieczenia szkła.
Nasze produkty dowozimy bezpłatnie na terenie całego miasta Rzeszowa.
O FIRMIE
Tak – jesteśmy polskim producentem, a centrum dowodzenia znajduje się w Rzeszowie.
Pomysł na “domowe środki czystości” pojawił się przede wszystkim z chęci ochrony własnej rodziny, i dlatego że posiadamy odpowiednią wiedzę na ten temat. Z czasem zrozumieliśmy, że co prawdziwie dobre dla człowieka, musi być też nieszkodliwe dla przyrody. W wyniku tych przemyśleń postanowiliśmy zarażać innych ludzi chęcią ochrony środowiska i swojego zdrowia. Wyróżnia nas też niechęć do stosowania plastiku. Dokładamy starań, aby każdy nowy produkt mógł być dostarczany do Państwa w opakowaniu, które w całości nadaje się do recyklingu. Nie lubimy ściemy, dlatego zawsze wprost mówimy o tym, z czym wiąże się używanie ekologicznych środków czystości, a jeśli takie są, również o ich ograniczeniach.