Zamknij
Czyste naczynia w czystej zmywarce

Czym czyścić zmywarkę?

Dbanie o zmywarkę wydawałoby się proste, bo przecież służy ona do mycia. Dlaczego więc mielibyśmy podejmować jakieś specjalne działania, żeby ją jeszcze dodatkowo czyścić. Wydaje się, że byłaby to strata pieniędzy, energii i czasu. 

Jednak okazuje się, że zmywarka też potrzebuje naszej troskliwej opieki, aby działać prawidłowo, nie tylko w znaczeniu technicznym, kiedy wiemy, że nie rozlewa wody, nie zacina się, pobiera prawidłowo wodę i ją podgrzewa.  Dobre i skuteczne działanie zmywarki to przede wszystkim domyte i lśniące naczynia, czyli najważniejsze z Twoich oczekiwań wobec tego urządzenia. Żeby jednak mogła dobrze myć naczynia, zmywarka sama potrzebuje być od czasu do czasu umyta. Mimo że jest to spore urządzenie, umycie jej nie zajmuje wiele czasu i nie wymaga większych poświęceń ani też nakładów finansowych.

Przekonaj się, jak czyścić zmywarkę skutecznie, czytając nasz artykuł. Zapraszamy!

 

O czym pamiętać podczas czyszczenia zmywarki?

Kiedy przyjrzysz się pustej zmywarce, na pierwszy rzut oka wyda Ci się, że nie zawiera ona wielu elementów. Ale dokładniejsze oględziny pozwolą dostrzec dysze doprowadzające wodę, filtr w dnie zmywarki, uszczelki, zwłaszcza te pomiędzy drzwiami a dnem zmywarki, wreszcie kosze na naczynia, szufladę lub kosz na sztućce. Niby niewiele, ale na każdym z tych elementów będzie osadzał się brud i resztki jedzenia, a nie zawsze zmywarka może sobie z nimi sama poradzić. Zwłaszcza uszczelki i filtr wymagają naszej specjalnej uwagi. 

 

Czyszczenie możesz rozpocząć od filtra, który znajduje się w dnie zmywarki. Wyjmij go, oczyść z resztek jedzenia, które w nim osiadły (usunięcie tych resztek i wypłukanie go  ciepłej wodzie to akurat czynność, którą trzeba robić po każdym cyklu mycia zmywarki). Potem wystarczy kropla płynu do naczyń i delikatne umycie go w ciepłej wodzie i możesz filtr zamontować ponownie na swoim miejscu. Umyj miejsca wokół uszczelek i same uszczelki. Warto zwrócić uwagę na boki drzwi, zwłaszcza w okolicy zawiasów. Nie zapomnij umyć ramion zmywarki. Trudno się do nich dostać, kiedy są w zmywarce, ale w większości modeli da się je bez trudu zdjąć, a po umyciu i sprawdzeniu czy resztki jedzenia nie zatkały dysz, zamontować ponownie. Na koniec czyszczenia zmywarki warto rzucić okiem na kosze. Chociaż one same pewnie nie będą mocno zabrudzone, to już ich prowadnice i kółka mogą nie mieć tyle szczęścia. To również jest miejsce, gdzie może zbierać się brud. 

Czy można skutecznie umyć zmywarkę domowymi sposobami?

Śmiało można powiedzieć, że obecnie da się znaleźć środek niemal na wszystko. Więc i specjalnych środków do czyszczenia zmywarek nie brakuje na rynku i oferuje je niemal każdy producent, który tworzy detergenty do mycia w zmywarkach. Można się oszukiwać, że wszystkie stosowane w zwykłych detergentach czyszczących chemikalia zostają wraz z wodą usunięte z elementów zmywarki.

 

Nie jest tak!

 

Osadzają się na wnętrzu zmywarki, a potem trafiają na myte naczynia. Do tego są kosztowne. Przykre jest również to, że w przypadku środków do zmywarki bardzo często mają one taki sam skład jak tabletka piorąca, jedynie w zmienionych proporcjach. Dlatego właśnie warto stosować bardziej naturalne, ekologiczne sposoby, bezpieczne zarówno dla środowiska, jak i dla nas. 

Jaką więc masz alternatywę? Kiedy już umyjesz wszelkie jej wewnętrzne elementy możesz na zakończenie, aby dopełnić całego procesu czyszczenia, posłużyć się środkami, które znajdziesz na pewno w swoich kuchennych szafkach. Mowa o occie i sodzie oczyszczonej.

Skuteczne mycie filtra w zmywarce.

Ocet

Ocet jest niesamowicie wszechstronnym środkiem, a przy tym, w przeciwieństwie do większości środków czystości, da się go kupić w szklanej, nie plastikowej, butelce. Świetnie usuwa kamień z elementów urządzenia. Aby wyczyścić zmywarkę octem, kubek nim napełniony stawiamy na dolnym koszu zmywarki. Gdybyśmy wlali go bezpośrednio na dno, zostałby usunięty razem z pierwszą wodą, która w zwykłym cyklu płucze naczynia z resztek jedzenia. Ustawiamy program z najwyższą temperaturą temperaturą lub program do samoczyszczenia. Oczywiście najlepiej, żeby zmywarka była pusta, wtedy woda dotrze do wszystkich jej zakamarków.

Soda oczyszczona

Soda oczyszczona ma niesamowicie wiele zastosowań. Ma właściwości przeciwzapalne dla naszej skóry, a podczas mycia zmywarki przede wszystkim oczyszczające, odświeżające wnętrze i usuwające nieprzyjemny zapach. Wystarczy wypełnić nią pojemnik na detergent na drzwiach zmywarki, dodatkowo dwie lub trzy łyżki wsypać na jej dno. Podobnie jak przy occie możesz włączyć cykl z największą temperaturą lub specjalny program samoczyszczący, jeśli Twoja zmywarka taki posiada. W tym przypadku również byłoby dobrze, żeby urządzenie było puste, bez żadnych naczyń, co pomoże na pewno oczyścić dokładnie każdy jej element.

Czy można myć zmywarkę proszkiem do zmywarki?

Jako producent środków czystości często jesteśmy pytani, czy zdecydujemy się na stworzenie produktu specjalnie do czyszczenia zmywarki. Zwykle odpowiadamy, że już mamy taki produkt! Nasz Proszek do zmywarki doskonale sprawdza się w tej roli, więc jeśli tylko jesteś jego szczęśliwym posiadaczem, zachęcamy do użycia go. Jak? Do pustej i oczywiście już umytej zmywarki wsyp jedną miarkę proszku na jej dno, drugą do pojemnika na detergent. Włącz program z najwyższą temperaturą i czekaj, aż proszek wykona swoje zadanie. Wiele zmywarek posiada specjalne programy samoczyszczące – warto z nich korzystać.

Czy czyszczenie zmywarki wydało Ci się skomplikowane albo czasochłonne? Zapewnimy, że kiedy spróbujesz, okaże się, że nie nic z tych rzeczy, zwłaszcza, jeśli pamiętasz, żeby robić to regularnie. W przypadku zmywarki czyszczenie raz na miesiąc to niemal konieczność. Dbamy w ten sposób nie tylko o jej elementy, które nie będą zapychać się resztkami jedzenia, ale też o to, żeby właśnie tych resztek ze zmywarki się pozbyć. Wyobrażasz sobie, że myjąc naczynia w zlewie, jest on pełen resztek jedzenia, zaschniętych plam, fusów z kawy, jakichś niezidentyfikowanych elementów, które leżą w nim już kilka tygodni? Na pewno trudno oczekiwać, że umyte w nim naczynia będą czyste, bo i jak? Skoro pod wpływem wody te zaschnięte resztki odkleją się od zlewu i część z nich osiądzie na naczyniach, cześć w innym miejscu zlewu, a część zostanie zabrana z wodą do odpływu i tam też będzie mogła osiąść i zacząć całkiem nowe życie?

Wniosek jest prosty, jeśli chcemy czystych naczyń wyjętych ze zmywarki, dbajmy o nią i nie zapominajmy, że czasami zmywarkę też trzeba myć.