Polski producent ekologicznych środków czystości. Wegańskie, nietestowane na zwierzętach detergenty, bezpieczne dla zdrowia i przyjazne środowisku.
Zmywarka to bez wątpienia wspaniałe urządzenie. Nawet jeśli nie wszystko może w niej zostać umyte (o czym pisaliśmy tutaj), to ciągle doceni ją każdy domownik. Poza czyszczeniem wymaga od nas kilku zabiegów i środków pielęgnacyjnych, dzięki którym służy sprawnie o wiele dłużej. Nie są to skomplikowane sprawy, ale warto o nich pamiętać, by oszczędzić sobie nerwów związanych z psuciem się urządzania albo niedomytymi naczyniami, na których co rusz znajdujemy ślady po wodzie, zacieki, a nawet resztki niedomytego brudu.
Sól do zmywarki wsypiesz do pojemnika znajdującego się na dnie urządzenia. Wyjmij dolny kosz i odkręć znajdujące się nieopodal dolnego śmigła pokrętło, które odkryje przed nami zapełniony wodą zbiornik. Większość producentów dołącza do zmywarki specjalny, bardzo szeroki lejek, który pomoże w łatwym dozowaniu. Wystarczy nałożyć go na otwór i wsypać sól. Może Ci się wydawać, że zbiornik napełnia się bardzo szybko, ale wystarczy delikatnie poruszać lejkiem, aby sól nieco się przemieściła i zrobiła miejsce dla jeszcze kilku ziarenek. Im więcej soli wypełni pojemnik, tym rzadziej będziesz sól dosypywać. Gotowe. Jeszcze tylko zakręcić szczelnie pojemnik i masz uzupełnianie z głowy na kilka tygodni (w zależności od tego, jak twardą wodę dostarczasz do urządzenia).
To o czym warto pamiętać już od pierwszego dnia używania zmywarki, to zmiana ustawień twardości wody. Najpewniej twoja zmywarka będzie miała ustawioną średnią wartość, czyli wodę ani twardą, ani miękką. Czasami to nie wystarczy dla jej prawidłowego działania. Zajrzyj zatem do instrukcji użytkowania, aby sprawdzić, jak zmienić te ustawienia w zmywarce – niestety nie zmieni się to bez Twojej pomocy, a utrudni pracę urządzenia. Jeśli woda w Twoim przyłączu wody jest twarda, na naczyniach mogą pozostawać niechciane smugi, a jeśli bardzo miękka, niepotrzebnie będzie zużywana większa ilość soli, niż to konieczne.
To taki fajny środek, dzięki któremu naczynia lśnią nieco bardziej. Sprawia też, że szybciej wysychają, więc i zacieków jest mniej. Gdzie wlać nabłyszczacz? W większości zmywarek pojemnik na nabłyszczacz znajduje się na drzwiach zmywarki. Otwieramy drzwi, aż będą poziomo, i otwieramy/odkręcamy pojemnik. Tutaj należy ostrożnie wlewać płyn, aby nie rozlać zbytnio jego zawartości (można posłużyć się jakimś domowym lejkiem lub nawet tym samym, który pomaga nam dozować sól). Czasami również na tym pojemniku możemy ustawić, jak twardą mamy wodę, aby urządzenie automatycznie mogło pobierać odpowiednią ilość detergentu – im twardsza woda, tym więcej nabłyszczacza potrzeba w cyklu mycia. Nalewamy, zamykamy i gotowe. Ta irytująca kontrolka, sygnalizująca jego brak przestanie świecić i na jakiś czas da nam spokój.
Zwykle pojemnik na detergent do mycia i nabłyszczacz umieszczone są obok siebie. Pamiętaj, że bez względu na to, czy używasz kostki, kapsułki, żelu, czy może nieco bardziej ekologicznego proszku do zmywarki, zawsze wkładaj je do tego pojemnika. Zmywarka, dzięki swoim ustawieniom systemowym, sama wie, kiedy pojemnik ma się otworzyć i uwolnić detergent. Zostawienie pojemnika otwartego lub pozostawienie kostki/proszku na dnie zmywarki sprawi, że zostaną one użyte do mycia wstępnego, a mycie zasadnicze będzie wykonane przy użyciu tylko czystej wody.
Zmywarka to dość zmyślnie pomyślane urządzenie. Jeśli tylko poświęcimy jej odrobinę czasu, odwdzięczy się sprawnym działaniem. Warto wiedzieć, gdzie w zmywarce wlać nabłyszczacz oraz gdzie w zmywarce wsypać sól – choć jesteśmy pewni, że o swoją zmywarkę troszczysz się doskonale, to mamy nadzieję, że nieco usystematyzowaliśmy wiedzę na temat samodzielnego jej „serwisowania”. Powodzenia!